جزئیات خبر - دامنه .بازار به جای ir. و com. در حوزه تجارت الکترونیک

تاریخ ارسال: 1393/09/01 22:19:45

دامنه .بازار از سوی شرکت CORE در ایران راه اندازی شده است و در حال حاضر سایت‌هایی مانند (تهران.بازار)، (رایتل.بازار)، (آموزش.بازار) و (امن.بازار) طراحی و تعریف شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ این دامنه سطح بالا چند زبانه است و علاوه بر زبان فارسی زبان‌های عربی و اردو را در بر می‌گیرد و قادر است به جمعیت بیش از 500 میلیون کاربر در حوزه تجارت الکترونیک و درگاه‌های آنلاین نوین خدمات ارایه کند.

آدرس‌های اینترنتی (.بازار) با توجه به نزدیکی و ارتباط زمانی و همخوانی دامنه‌ها با جستجوی‌های موتورهای جستجو و مانند گوگل و یاهو کمک می‌کند اطلاعات دقیق و قابل استفاده‌تری در اختیار کاربران قرار گیرد. کلمه بازار در زبان‌های گوناگون تلفظ و آهنگ مشابهی دارد و محل‌های گوناگونی برای داد و ستد به شمار می‌رود. تاکنون این دامنه در خاورمیانه، شمال آفریقا و بخش عمده‌ای از آسیای جنوبی و مرکزی مورد استفاده کاربران مختلفی با زبان‌های اردو، پشتو، عربی، فارسی، کردی و دیگر گویش‌ها قرار گرفته است. علیرضا صالح رییس مرکز ثبت دامنه .آی .آر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی نیز در این مراسم گفت: دامنه‌های مختلفی در جهان در حال ظهور است و باید تلاش کنیم تا با گسترش دامنه‌های فارسی محیطی برای گسترش خط و زبان فارسی را فراهم کرد. وی افزود: کشورهای مختلف دنیا در زمینه ثبت دامنه‌های محلی تلاش‌های فراوانی کرده‌اند و برای مثال کشورهای شرق آسیا تنها برای ارسال ایمیل از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند و این نشان دهنده گسترش زبان‌های محلی در هر منطقه جغرافیایی است.

دامنه‌های نقطه بازار می‌توانند بستر مناسب و کارآمدی برای ارتباط با مشتریان محلی و امکان حضور آنلاین دسترسی به بازارهای نوین را فراهم آورد.  معنی جهانی کلمه بازار، محلی برای فعالیت های تجاری است و برهمین اساس "دات بازار" فضای جدید تجارت آنلاین و بدون مرز خواهد بود. گسترش استفاده از دامنه های فارسی،‌ با هدف افزایش سرعت رشد و تولید محتواهای فارسی دنبال خواهد شد و این دامنه اینترنتی می تواند میلیون‌ها آدرس اینترنتی کوتاه را به رسم الخط فارسی مدیریت کند. دامنه فارسی دات بازار از طریق ثبت‌کنندگان تایید شده توسط آیکان (ICANN) مخفف Internet Corporation for Assigned Names & Numbers و خرده فروش‌های تایید شده قابل ثبت است.